تبلیغات
SINA7000! - SINA7000! - آیین زردشت...
SINA7000! !درود خدمت تمامی شما کاربران ...
آیین زردشت... نویسنده : SINA PERSIA

ای خداوند خرد هنگامی که در روز ازل جسم و جان آفریدی و از منش خویش قدرت اندیشیدن ، و خرد بخشیدی ، زمانی که به تن خاکی روان دمیدی و به انسان نیروی کار کردن و سخن گفتن و رهبری کردن عنایت فرمودی ، خواستی هر کس به دلخواه خود و با کمال آزادی کیش و آئین خود را انتخاب کند .      اهنود گات   هات 31 - بند 11

دریافت فایل PDF سروده های گاتــها (سروده های زرتشت)


پیرامون تازش های مغرضانه جریانات عُرفی ساز به

 

پیکره مذهب و شریعت دین زرتشت

 گردآوری و نگارش: فرید شولیزاده 

« قسمت نخست »

 

پَنام وستایش اَوی هَمی بودُ هَمی هَستُ هَمی بید،هستی بخش بزرگ دانا،آن ذات بحت بسیط و سرچشمه ی نور بی پایان که سرشت هستی ما سراپا از منبع فیض اوست،و هم اوست که دو نعمت مَنوُ [=خرد] و دَئِنا [=وجدان] را به ما ارزانی داشت تا افزایندگی سراسر کمال و راستی را از کاهندگی سراسر نقصان و دروغ تمیز دهیم و اَشوئی پیشه کنیم و چنان باشد که زیستنام در راستای نیروگان سپنتامینو بگذرد.

درود بی پایان بر فروهر تابناک و پُرفتوح سرور و مرشد هستی[= رَتو]،اشو زرتشت مهر اسپنتمان که با آموزه های مینوی نهفته در کلام جاودانه اش،آتش دین باوری را در درون اندیشه ی بشر شعله ور ساخت و نور حقیقت را در رگهای خداجویان حقیقی جاری کرد و به بشر،واقعیت انسان بودن را آنگونه که می شاید،آموخت.

ادامه گفتار  ...   

 

 

نمایه های شش امشاسپندان و سپنتا مینو
       
    سپنتا مینو    
   
امرداد   اسفند   اردیبهشت
   
خورداد   شهریور   بهمن
 

واژه سپندارمزد ( Sepandarmazd)  در اوستا سپنته آرمئیتی آمده است و به چم ( معنی ) فروتنی و بردباری که خاص مادران ایران زمین است ، به کار رفته و نام ماه اسفند است .گفتارهای زرتشت :

کاغذ دیواری های جدید از آثار استاد شکیبا ( Wallpapers )

768 * 1024 768 * 1024

نگاشته شده در :   07/08/1385

اهورا مزدا ; خدای زرتشت

     نه قومی برگزیده دارد و نه با زبان ویژه ای برای کسانی وحی می فرستد و نه گروهی از آفریدگان خویش را مامور کشتار گروهی دیگر می کند و نه خودش شبانه چند هزار نفر از بندگانش (فرزندان مصریان) را از میان می برد و نه ...

ادامه این گفتار ...

 

نمـاز و نیـایش در آئین زرتـشتـی

    نمـاز رسمی ترین راه ارتباط فرد با اهورا مزدا و یکی از راههای سپاسگذاری از بخششهای بی کران خداوندی است که در آئین زرتـشتـی عاشقانـه ...
                                                  ادامه این گفتار ...

  زرتشت پیامبر بزرگ آریایی

 
      زرتشت پیامبر بزرگ آریائی , یكی از جمله نوادر اندیشمندان جهان است . درباره دوران زندگی وی اگاهی درستی ...


                                     
 ادامه این گفتار ...

  گالری عکس سایت سپندارمزد

     با آثار ارزشمند نقاشیهای استاد شکیبا پیرامون زنهای ایران باستان راه اندازی شد .
 

 بازدید از گالری عکس ...

پروردگارا هنگامی که براستی تو را فــرا می خوانم جز راستی و اندیشه ی نیک تو روان مرا چه کسی یاری خواهد داد؟ و چه کسی نگاهدار من و یاران من خواهد بود؟

"اشو زرتشت"

ای مزدای بهترین ، به سوی من آی و خود را به من بنمای ، تا در پرتو راستی و اندیشه نیک ، سخنان خود را خارج از انجمن مغان ، به گوش دیگران نیز برسانم . باشد که آنچه بایسته ماست ، و نمازی که شایسته توست برای ما آشکار گردد .

ای خداوند جان و خرد هنگامی که در اندیشه خود تو را سر آغاز و سرانجام هستی شناختم .آنگاه با دیده دل دریافتم که توئی آفریننده راستی و داور دادگری که کردار مردم جهان را داوری می کنی هات۳۱ بند ۸

مزدا اهورا با شهریاری و مهرخود به کسی که رفتار و گفتارش در پرتو اندیشه نیک و بهترین منش ها بر پایه راستی باشد رسایی و جاودانگی بخشد.هات۴۶ بند۱

کسی که به گوهر راستی و نیکی بگرود شهریور و بهمن و اردیبهشت و اسفند او را یاری و استواری دهند و در کوشش در راه راستی و بر انداختن دروغ پشت و پناه وی باشند چنان که در روز پسین از آزمایش سرافراز بر آید و در برابر دروغ پرستان نخستین کسی باشد که به سوی بهشت جاودان گام بردارد.هات ۳۰بند۷

   

     

 


 

            نمــــــاد فـــــــروهر

 

نیاكان ما از چند هزار سال پیش دریافته بودند كه هر انسان زنده از تن، جان، روان، وجدان و فروهر (Fravahr) سرشته شده كه پویندگی و بالندگی انسان از كوشش و جوشش آن‌هاست.

فروهر از دو واژه‌ی “فره” به معنی جلو، پیش و “وهر” یا ورتی به معنی برنده و كشنده درست شده است و شاید بتوان گفت از نظر زندگی، فروهر بزرگترین و باارزش‌ترین جزء وجود انسان است ، چون پرتوی از هستی بی‌پایان اهورامزداست كه انسان را به‌سوی رسایی رهنما می‌شود و وظیفه‌ی پیش‌بری و فرابری، برای انسان به برترین پایه‌ی هستی را داراست. و پس از مرگ با همان پاكی و درستی به اصل خود (اهورامزدا) می‌پیوندد.

امروزه نگاره‌ی زیر بین زرتشتیان نمایانگر شكل فروهر است و به‌عنوان نشانواره‌ی دین زرتشتی به‌كار می‌رود. این نگاره، گذشته‌ی چندین هزارساله داشته و شبیه آن در جاهای دیگر و نزد قوم‌های دیگری دیده شده است ولی شكل كنونی آن در كتیبه‌های هخامنشی بالای سر پادشاهان دیده می‌شود.

 تصویر فروهر

هر پاره‌ای از نگاره‌ی فروهر یادآور اهمیت و مسولیت فروهر در زندگی است:

1-      سر: سر فروهر به‌صورت مردی سالخورده است تا با دیدن آن به‌یاد آوریم كه فروهر مانند بزرگان و افراد مسن ما را راهنمایی می‌كند.

2-      دست‌ها: دست‌های فروهر به‌طرف بالاست به‌خاطر آنكه همیشه به اهورامزدا توجه داشته باشیم.

 در دست فروهر حلقه‌ای وجود دارد كه آن‌را نشانه‌ی احترام به عهد و پیمان می‌دانند.

3-   بال‌ها: بال‌های فروهر باز است. چون با دیدن بال‌های باز، ذهن انسان متوجه پرواز و پیشرفت شده و از دیدن این دو بال باز فورا به یاد می‌آورد كه فروهر او را به‌سوی پیشرفت و سربلندی راهنمایی می‌كند.

همچنین هر بال خود دارای سه بخش است كه نشانه‌ی اندیشه‌نیك، گفتار نیك و كردار نیك بوده و با دیدن این سه بخش آگاه می‌شویم كه هرگونه پیشرفتی باید از راه درست یعنی به‌وسیله‌ی اندیشه و گفتار و كردار نیك انجام شود.

4-   دایره میان شكل: دایره خطی‌ است منحنی كه از هر نقطه‌ی آن شروع كنیم باز به همان نقطه خواهیم رسید. منظور از این دایره در میان فروهر، نشان‌دادن روزگار بی‌پایان است. به این معنی كه هر عمل و كرداری كه در این زندگی (روی دایره) صورت گیرد نتیجه‌ی آن در همین دنیا متوجه انسان است و اثر آن باقی خواهد ماند. (باز به همان نقطه از دایره خواهد رسید). و در جهان دیگر روان از پاداش یا جزای آن برخوردار خواهد شد.

5-   دامن: دامن فروهر از سه قسمت به‌وجود آمده كه نشانه‌ی اندیشه و گفتار و كردار بد است . از مشاهده‌ی این سه بخش درمی‌یابیم كه همواره باید اندیشه و گفتار و كردار بد را به زیر افكنده، پست و زبون سازیم. (همانطور كه دامن در زیر قرار دارد)

6-   دو رشته‌ی آویخته: این دو رشته نشانه‌ی سپنتامینو (مینوی خوب) و انگره‌مینو (مینوی بد) است كه همیشه ممكن است در اندیشه‌ی انسان ظاهر شوند . وظیفه‌ی هر زرتشتی این است كه خوبی را در اندیشه‌ی خود قرار داده و بدی را از آن دور كند (نیك بیندیشد).

نظرات() 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
Why is my Achilles tendon burning?
یکشنبه 26 شهریور 1396 04:04 ق.ظ
This is a very good tip especially to those new to the blogosphere.
Brief but very precise information… Many thanks for sharing this one.
A must read post!
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 03:02 ق.ظ
Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every
day. It's always exciting to read through content from
other writers and practice something from other web sites.
Emad : eshghe DARIUSH
دوشنبه 2 شهریور 1388 10:54 ق.ظ
سینا جان عزیزم مرسی که به این یکی وبم سر زدی...خیلی خوشحالم کردی...
درود بر تو و داریوش...
در مورد تبادل لینک راستش من فعلآ معذورم
شرمنده عزیز...شاد باشیییی
Emad : eshghe DARIUSH
دوشنبه 2 شهریور 1388 10:32 ق.ظ
عزیز لینک باکس ما توی وب شما نبود...
هر وقت که گذاشتید بعدش لینک لینک میش..
مرسی...بای
وحید
دوشنبه 2 شهریور 1388 10:24 ق.ظ
سلام دوست عزیز ممنون از حضورت وب خوبی داری نمیدونم این بلاگفای دیوونه چیکار میکنه ممنون که بهم سر زدی
موفق باشی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار
تعداد کل مطالب ارسالی
تعداد کل نویسندگان
تاریخ آخرین بروزرسانی
تعداد بازدید امروز از وبلاگ
تعداد بازدید دیروز از وبلاگ
تعداد بازدید ماه قبل
تعداد بازدید کل از وبلاگ
تاریخ آخرین بازید از وبلاگ
نویسندگان